Při nedávné návštěvě liberecké ZOO jsem nemohl přehlédnout impozantní budovu Lidových sadů. Zaujala mě nejen svou architekturou, ale i probíhající stavební úpravy v jejím okolí. Vzpomněl jsem si na příběh, na který jsem kdysi narazil, a zvědavost mě přiměla dohledat, zda se od té doby podařilo zjistit více. Nejsem z Liberce, takže mi často uniká aktuální dění ve městě, a proto jsem začal hledat nejnovější články spojené s místem. První článek, na který jsem narazil, mě okamžitě zaujal a podnítil moji zvědavost: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/lidove-sady-rekonstrukce-objeveni-krytu.html

Podle něj byl při rekonstrukci objeven údajný letecký kryt. Kryt, o kterém jsem tolik četl. Velmi mě to potěšilo a už jsem plánoval napsat Ivanovi Rousovi, největšímu odborníkovi na liberecké podzemí, abych zjistil, zda byl objev zdokumentován a jestli se plánují další průzkumy. Ale pak jsem otevřel druhý článek: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/protiletecky-kryt-sal-lidove-sady-badatele.A240925_150428_liberec-zpravy_jape. Zde se píše, že šlo o planý poplach. Záhadný kryt pod budovou nebyl potvrzen—objevené prostory jsou jen vodovodní či kanalizační šachty. Kryt o délce 45 metrů by se měl nacházet pravděpodobně pod parkem nebo částečně pod zahradou kulturního centra.
O prostory se zajímala i StB
Proč to všechno tolik zajímá badatele i veřejnost? Důvodů je hned několik. V roce 1965 se totiž o podobné prostory zajímala samotná StB. Existovalo podezření, že šachty zasypané těsně po válce nebyly nikdy důkladně prozkoumány. Mohlo se v nich skrývat něco cenného nebo tajného. Ale zároveň šlo o snahu najít nové prostory vhodné jako protiatomové kryty v době studené války.
Svědectví „zahradníka“
Zásadní roli v tomto pátrání sehrál Jaroslav Šenk, narozený 16. 8. 1900, české národnosti, bytem Liberec V., Poutnická 15, který 22. 5. 1945 nastoupil jako vedoucí zahradnictví v Liberci. Mimo jiné úkoly obdržel od tehdejšího předsedy Správní komise Čapka příkaz, aby zajistil zaházení různých vodních bašt (po obou stranách budovy divadla, na Sokolovském náměstí ap.) zákopů a krytů. Z krytů nejrozsáhlejší byl právě uváděný v Lidových sadech. S. Šenk si pamatoval přibližné místo v zahradě uvedeného objektu, kde byla betonová chodba, kterou zavezli. Po jedné straně chodby byly několikeré ocelové dveře, které však neotevřeli z obavy, že by mohly být zaminované, či jinak zabezpečené proti vniknutí. Předpokládá, že dveře po odchodu Němců zůstaly neotevřeny.

Podobně vypověděl topič
Jinde se ve spisu píše: „Při plnění úkolu ve směru civilní obrany v Liberci dne 22. 5. 1965 bylo mi sděleno s. mjr. CO Brázdou ze štábu okresu CO, že pod restaurací ‚Lidové sady‘ (Dům kultury a oddechu) v Liberci je zasypán velký kryt z doby okupace o rozměrech 50 m x 60 m. Tento kryt sloužil údajně jednotkám SS a byl velmi dobře vybaven. Podle vyjádření přímého účastníka, jehož znají pracovníci ONV – odb. průmyslu v Liberci – ještě několik dní před koncem války se do krytu něco ukrývalo a pak se teprve přístupy zasypaly pískem. Jsou domněnky, že se do krytu svážel archivní materiál.“

Hledali pomocí bagrů
Ministerstvo vnitra tehdy zahájilo rozsáhlý průzkum s pomocí bagrů, ale výsledky byly negativní. Ve dnech 22. až 24. září 1965 byl proveden na označeném místě svědkem Šenkem průzkum pracovní skupinou z TPO Ústí o počtu 1-10členná obsluha autorypadla. Průzkumu se zúčastnili zástupci MNV, ŠTK, OO-MV, KS-MV a Šenkl. Průzkum byl prováděn hloubením jam autorypadlem až do hloubky 1,5-2 m na úroveň tvrdého podkladu. Výsledek průzkumu je negativní, pouze v místě „A“ byla nalezena obezděná jáma o rozměrech cca 1,5 x 6 m o hloubce 2 m, která mohla sloužit jako jímka nebo sklad PHM v sudech. Vzhledem k negativnímu výsledku byl svědek Šenk ve svém přesvědčení o místě úkrytu zklamán, ale přesto uváděl, že si je zásypem vstupů dobře pamatuje, neboť na jeho konci byly 2 závěry a postranní 3-4 pancéřové dveře. Místo vstupu označené svědkem je v náčrtku označeno písmenem „B“.

Co se obecně ví o krytu v Lidových sadech?
Ivan Rous, odborník na liberecké podzemí, mi kdysi napsal: „V Lidových sadech byl protiletecký kryt na zahradě restaurace. Byl hloubený, nikoliv ražený a měl podobu krytých zákopů. Jedná se v podstatě o betonové ‚vajíčko‘ stavěné ve výkopu a následně přikryté zeminou. Každopádně tyto kryty byly v zahradě tři: dvakrát sedmkrát lomený a jednou pětkrát lomený. Podrobné výkresy chybí, ale víme přesně, kde v zahradě byly.“

(zdroj: https://bochumer-bunker.de/ot_bauweisen.html)
Vymyslel si to zahradník? Nebo je lidská paměť po letech zkrátka zrádná?